Muzeum Mimara v Záhřebu
Muzeum Mimar v Záhřebu je z hlediska exponátů jedním z nejbohatších muzeí. Byla založena darem sběratele Ante Topić Mimary a byla otevřena pro veřejnost v roce 1987.
Dnes je muzeum umístěno v novorenesanční budově bývalého gymnázia, která byla dokončena v roce 1898 podle projektu německých architektů Ludwiga a Hulssnera.
Dnešní muzejní fondy zahrnují 3 750 uměleckých děl. Mezi umělecká díla můžeme rozlišit téměř 450 obrazů různých evropských škol a mistrů od období gotiky, renesance a manýrismu až po baroko, 19. století a postimpresionismus od začátku 20. století.
Stálá expozice je rozdělena podle druhu materiálu, ale je chronologicky komplexní:
V přízemí jsou vystaveny předměty ze sbírky skla, orientálních koberečků a děl Středního východu a Dálného východu.
V prvním patře je představen archeologický materiál, následuje chronologický řád, pozdní antika a řada děl evropského sochařství a řemesel.
Druhé patro je určeno k malování.
Muzeum má velmi cenné užitečné a dekorativní předměty ze skla. Pocházejí ze starověkého Egypta (od 2. tisíciletí před naším letopočtem), od starověku a raného středověku, od islámských zemí (mezi 9. a 14. stoletím), od Benátek jako důležitého centra sklářství a od dalších evropských zemí. (od 15. do 19. století). Návštěvníci sbírky si mohou prohlédnout reprezentativní vzorky kartáčovaného a rytého skla německého původu a vynikající artefakty českého sklářství 19. století.
Existuje zajímavá sbírka textilu s orientálními koberci z Persie, Turecka a Kavkazu, která se datuje od 16. do 20. století.
Umění Dálného východu bude prezentováno mnoha vystavenými předměty pocházejícími z čínského umění. Jedná se zejména o cenné vzorky z bronzu, keramiky a porcelánu. Kromě zmiňovaných položek můžete vidět i některé ze vzácných materiálů, jako je nefrit nebo nosorožec. Vystaveny jsou také předměty ze dřeva, rohy, slonová kost, vyřezávaný lak a předměty zdobené smaltem.
Sbírce ikon dominují špičkové vzorky škol malířství ikon Veneto-Byzantine, Greco-Byzantine, Moscow a Novgorod. Existují také předměty pocházející ze 6. až 12. století pocházející z Palestiny, Antiochie a Malé Asie.
Většinu sbírky obrazů tvoří díla evropských mistrů. Práce pocházely ze škol a workshopů od 13. do 20. století s různými stylistickými rysy.
Součástí muzejních fondů je sbírka kreseb. V této sbírce můžeme vyzdvihnout velmi hodnotná díla evropských mistrů (Bronzino, Ch. Le Brun, C. Lorrain, F. Guardi, Gericault a další), a dokonce i miniatury, které pocházejí z Číny, Arménie, Íránu a dalších východních zemí.
Zvláštní hala ve druhém patře budovy je věnována Anti Topić Mimara.
Privatni smještaj direktno od vlasnika na www.SMJESTAJ.com.hr/trazi
Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
Upgrade this article
Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.